top of page

עוסק פטור,עוסק מורשה או חברה בע"מ?


עוסק פטור

זהו עוסק שמחזור עסקאותיו מוגבל בתקרת הכנסותיו (בשנת 2015- 100,000 ש"ח) ומטרתו היא להקל על הנישום מבחינה בירוקרטית. עוסק פטור אינו גובה מע"מ מלקוחותיו ואינו רשאי לקזז מע"מ בגין הוצאותיו ואינו חייב בדיווח חודשי או דו חודשי למע"מ ,רק בדיווח חד שנתי למע"מ.

מעמד ה"עוסק פטור" הוא לעניין מע"מ בלבד, התנהלותו מול הרשויות השונות כגון מס הכנסה וביטוח לאומי אינה שונה מעוסק רגיל, אך, מכיוון שמחזור עסקאות אינו גבוה נוצר מצב לעיתים שהוא אינו מחויב במס או אינו עונה להגדרת "עצמאי" בביטוח לאומי ולכן, שיטת התאגדות זו זולה מאוד מבחינה חשבונאית ובנוסף, מאפשרת נוחות מסוימת מול הבירוקרטיה הקיימת ברשויות.

עוסק פטור אינו רשאי להנפיק חשבוניות מס אלא רק קבלות.

ישנם עוסקים שאינם יכולים להיות עוסקים פטורים ע"פ תקנות מס ערך מוסף ללא קשר למחזור עסקאותיהם.

אגרונום, אדריכל, הנדסאי,חוקר פרטי,טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית, בעל מעבדה רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים, מרפא שיניים, בעל בית ספר לנהיגה, בית ספר או גן ילדים שבו לומדים או מתחנכים תלמידים באופן שיטתי ושאיננו מלכ"ר וכן בית ספר שבו ניתנת הדרכה מקצועית, עיונית או מעשית, לרבות הדרכה לאמנויות ולספורט לקבוצות שבכל אחת מהן לא פחות מחמישה תלמידים, להוציא הדרכה מקרית של לא יותר משלושים ימי הדרכה בכל קבוצות התלמידים אשר הופעלו באותה שנת מס, סוחר מקרקעין, מתווך מקרקעין, סוחר רכב, מתווך רכב, חברה בע"מ הרשומה כדין ברשם החברות, אגודה שיתופית.

עוסק מורשה

עסק בבעלות יחיד או שותפות אשר נרשם במע"מ ובמס הכנסה ,בד"כ מספר התיק יהיה מספר הזהות של היחיד. האחריות הפלילית והאזרחית מוטלת עליו באופן ישיר והוא ממוסה באופן ישיר ולכן, רמת הסיכון המוטלת עליו גבוהה שלא כמו בחברה.

העוסק מורשה מנפיק חשבוניות מס, גובה מע"מ עסקאות מלקוחותיו ורשאי להתקזז על מע"מ התשומות בגין הוצאותיו.

עוסק מורשה חייב בדיווח חד חודשי או דו חודשי למע"מ ולעיתים אף חייב בדיווח באופן מקוון למע"מ, תלוי במחזור עסקאותיו.

העוסק אינו יכול למשוך משכורת אישית ,אלא חייב להגיש דוח שנתי למס הכנסה.

עוסק מורשה ממוסה במס הכנסה ע"פ מדרגות המס השולי המופיעות בפקודת מס הכנסה וכמו כן, עליו להיות מבוטח ולשלם לביטוח לאומי בהתאם להכנסותיו.

חברה בע"מ

חברה בע"מ הינה גוף משפטי והיא נוסדת קודם כל ברשם החברות. חברה בע"מ (חברה בעירבון מוגבל) היא התאגדות של אדם או מספר בני אדם או תאגידים שנרשמה עפ"י חוק אצל רשם החברות.

כל אדם יכול להקים חברה במידה שהחברה אינה נוגדת את החוק או בלתי מוסרית. בעלי מקצוע חופשיים כגון רואי חשבון ועורכי דין פועלים במסגרת חברות אשר אינם בעירבון מוגבל מאחר וכללי האתיקה המקצועית אוסרים זאת עליהם. במידה והחברה נקלעת לקשיים כספיים ונאלצת להכריז על פשיטת רגל, רכושם הפרטי של הבעלים לא נפגע. במקרים מסוימים ניתן יהיה לחייב את בעלי החברה להחזיר חובות לנושי החברה, באם מסתבר כי הם נקטו סיכונים אשר לא מתקבלים על הדעת בעולם העסקים.

החברה, כמו העוסק, תנפיק חשבוניות מס ותדווח לרשויות המס השונות באופן חד או דו חודשי ואף, יכולה להידרש ע"י מע"מ להגיש את דיווחיה באופן מקוון, תלוי במחזור עסקאותיה ותלוי במספר המועסקים.

בנוסף, על החברה להגיש מאזן מבוקר ודוחת כספיים ,בד"כ פעם בשנה.

החברה מחויבת במס חברות על הרווח שנצמח לה (בשנת 2015- 26.5%) ואינה מחויבת בביטוח לאומי ובמס בריאות.שיעור זה נכון למי ש"משאיר" את הכסף בחברה ואינו מושך אותו כדיבידנד.

בעלי המניות רשאים למשוך דיבידנד מרווחי החברה שעליו ישלמו מס( 25%/30%) תלוי באחוז החזקתם.

כמו כן, בעלי המניות רשאים למשוך משכורת ואז עליהם לשלם דרך התלוש, מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.

עלויות של חברה, הן בד"כ העלויות הגבוהות ביותר מבחינה חשבונאית, כמו כן, מבחינה בירוקרטית, מדובר בצורת התאגדות סבוכה יותר מאשר החלופות האחרות.

ישנו מספר רב של יתרונות וחסרונות לכל צורות ההתאגדות שהוצגו ולכן, אני ממליצה לפנות אליי על מנת למצוא את אופן ההתאגדות האופטימאלי לעסק שלך.

Comments


פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
bottom of page